Pewność siebie to bardzo trudny temat i nie da się jej zbudować w jeden dzień. To pewien schemat, które trzeba regularnie stosować, aby nauczyć swój mózg myśleć w określony sposób. Pewność siebie można przyrównać do pewnego rodzaju mięśnia, który trzeba wytrenować, aby mógł spełniać określoną funkcję do której dążymy.
Zacznijmy od tego, że pewność siebie wynika z naszego myślenia o sobie samych, więc można rzec, że na starcie jesteśmy przegrani, bo większość ludzi na świecie ma o sobie co najmniej krytyczne myślenie. Na początku musisz zdać sobie sprawę, że swojej pewności siebie nie można budować na rzeczach, które można podważyć bądź skontrować. Już spieszę z wyjaśnieniem. Jeżeli powiesz sobie na głos, że jesteś odpowiedzialny, to zawsze można znaleźć w Twoim życiu sytuację, która pokazuje, że wcale tak nie jest, jeśli powiesz, że jesteś dobrym człowiekiem, to zawsze można znaleźć sytuację, w której nie byłeś zbyt dobrym człowiekiem i tak dalej i tak dalej. Każdą pewność siebie powinieneś budować na faktach, których nie da się podważyć. Dlatego budowanie jej tylko i wyłącznie na swoim wyobrażeniu o sobie bądź na opinii innych ludzi jest bardzo płytkie i mylne. Bo nasze myślenie o sobie zawsze w tej sytuacji się będzie zmieniać, a jeśli w dodatku nie jesteś pewną siebie osobą, bo pewnie po to czytasz ten artykuł, to manipulacja myślowa jest duża. Kiedy dołożysz do tego opinie innych osób, które z różnych powodów mogą prawić Ci komplementy bądź rzucać kłody pod nogi żeby Cię skrytykować, możesz wpaść w depresję. Uciekanie w uzależnienie też nigdy nie będzie dobrym wyjściem. Palenie papierosów tylko po to żeby czuć się bardziej dorosłym i docenianym
w towarzystwie, picie alkoholu czy różnego innego rodzaju dostarczycieli emocji, które będą tylko psuć nasze zdrowie.
W budowaniu tejże pewności musisz pamiętać o faktach, które następują. Wyobraź sobie, że jesteś wokalistą i przekształcasz swoją niepewność w pewność poprzez regularne wystąpienia przed publicznością i radzeniem sobie ze stresem, który występował w tej sytuacji. Jest to fakt, którego nikt nie jest w stanie podważyć. Zyskujesz to swoim rzeczywistym działaniem. Jeśli staniesz przed lustrem i powiesz sobie prosto w oczy „kocham Cię takiego jakim jesteś” będzie to fakt rzeczywisty, którego nikt nie może podważyć i to jest jedna z metod, którą warto powtarzać codziennie rano przez kilka miesięcy, aby mózg wyrobił w sobie nawyk dobrego myślenia o sobie samym, ale o tym później. Pewność siebie to także kwestia ciała. Człowiek, który o siebie dba np. codzienna kąpiel, obcinanie włosów, czesanie ich, mycie zębów, dobieranie ładnych ciuchów, żeby atrakcyjnie wyglądać już podnosi morale i odczucia. W parze z tym wszystkim idzie mowa ciała. Osoby które chodzą z podniesioną głową, z wyprostowanymi plecami, z otwartą klatką piersiową i gestykulacją w rozmowach odczuwają, że wzrasta w nich pewność siebie, co spowodowane jest podniesieniem poziomu testosteronu w organizmie, który jest odpowiedzialny za dominację, a to służy pewności siebie. Ponadto spada w tym czasie poziom kortyzolu – hormonu, który jest odpowiedzialny za poziom stresu.
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać w budowaniu swojego poczucia wartości jest już coś o czym wspomniałem wyżej – pozytywne rzeczy i pochwały są ważnym aspektem w budowie, dlatego warto sobie wypisać na kartce co w ostatnim czasie ważnego i dobrego zrobiłem, jakie sukcesy osiągnąłem na przykład, zdałem prawo jazdy więc jestem dobrym kierowcą, dostałem pracę więc byłem najlepszym rozmówcą, dostałem piątkę w szkole więc mam dobrą pamięć, posprzątałem cały dom więc jestem uporządkowaną osobą, zbudowałem cudowną rodzinę więc jestem mądrym człowiekiem i tym podobne. Ważne jest, aby w głowie powstał schemat pozytywnych myśli, którymi się karmimy, a pozwolić odciąć się od negatywnych emocji, zerwać z nimi, ze środowiskiem, który na nas źle wpływa. Wyobraź sobie, że podczas negatywnego myślenia w Twojej głowie spada grad pocisków artyleryjskich, które burzą Twoje „miasto”, które próbujesz odbudować, a one ciągle spadają i w tym momencie człowiek nie ma szans zbudować czegoś od nowa dopóki one nie przestaną spadać. Dokładnie to opis informacji z otoczenia, które do nas docierają, jeśli zaczniemy myśleć pozytywnie, miasto zacznie ogarniać słońce, wyrośnie zielona trawa, będzie można odbudować domy po bombardowaniu i wszystko będzie miało swój spokój i miejsce. Posiadaj swoje pasje i rozwijaj się w nich, szkolenie swoich umiejętności bardzo poprawia naszą pewność siebie ponieważ zdobywamy pewną wiedzę i doświadczenie, które później wykorzystujemy w życiu, dla innych bądź samych siebie i rozmowa z innymi na ten temat nie będzie w stanie zapędzić nas w kozi róg, ponieważ posiadamy wiedze, której inni nie posiadają. Podczas rozwijania swojej pasji, bardziej poznajemy siebie, swoje słabości i mocne strony, które uczymy się akceptować, że nie jesteśmy idealni, bo nie ma ludzi idealnych, to nam bardzo pomoże również w budowaniu pewności siebie. Kolejną rzeczą jest obcowanie z innymi ludźmi. Wiele razy możemy się przy kimś poczuć gorszym, bo ktoś więcej zarabia, ma lepszy status społeczny, jest wyższy, jest potężniejszy, bardziej wysportowany i tak dalej.
Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji uświadomić sobie jakie mocne strony Ty posiadasz, w czym jesteś lepszy od tej drugiej osoby. Bo każdy człowiek może być lepszy tylko i wyłącznie w jakiejś dziedzinie, nie we wszystkim. Kiedy rozmawiasz z innymi ludźmi staraj się kierować rozmowę w stronę swoich mocnych punktów, wtedy Twoje porównywanie się do innych zaniknie, zaczniesz czuć się równy bądź lepszy i to możesz wykorzystać na każdej płaszczyźnie życia.
Pewność siebie w życiu daje nam bardzo dużo korzyści, potrafimy bardziej walczyć o swoje, mamy lepszy status społeczny w oczach innych ludzi, zarabiamy więcej i przez nią zyskujemy więcej znajomych. Także do dzieła!